Największe sukcesy osiągają Ci, którzy potrafią najszybciej dostosować się do zmieniających się trendów na rynku i odpowiedzieć na nowe zapotrzebowanie. W takiej sytuacji skostniała infrastruktura i zasobożerne systemy informatyczne potrafią być kulą u nogi.
Wirtualizacja jest odpowiedzią na takie zjawisko, a więc:
Dzięki wirtualizacji możesz zoptymalizować wykorzystanie posiadanych zasobów i serwerów w zależności od bieżących potrzeb.
W dowolnym momencie można przenosić maszyny wirtualne między
serwerami (hostami), aby optymalizować obciążenie lub zwiększać zasoby na wykonanie złożonych i wymagających dużo zasobów
zadania.
Jedną z podstawowych zalet wirtualizacji jest budowa klastra, który składa się przynajmniej z dwóch fizycznych serwerów. Konfiguracja ta daje funkcjonalność wysokiej dostępności usług i systemów, ang. (High Availability), co w przypadku awarii jednego z serwerów, usługi na nim uruchomione mogą być automatycznie uruchomione na drugim serwerze klastra.
Taka konfiguracja jest niezbędna w środowiskach, gdzie przestój – niedostępność chociaż jednej usługi może spowodować duże straty finansowe lub przestój zakładu.
Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu, które tworzy kopie zapasowe maszyn wirtualnych, daje również funkcjonalność odtworzenia uszkodzonej maszyny wirtualnej w znacząco krótszym czasie niż, odtworzenie systemu z kopii zapasowej na innym fizycznym serwerze, który nie zawsze może być dostępny pod ręką.